Směrnice o udržitelných hodnotových řetězcích schválena. Ovlivní ale méně firem

18.4.2024
Rada Evropské unie schválila značně zredukovanou verzi směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (CSDDD). Oproti původnímu návrhu totiž schválená verze přináší povinnost identifikovat a řešit dopady na lidská práva a životní prostředí v dodavatelsko-odběratelských (neboli hodnotových) řetězcích jen pro omezený počet firem. Nová pravidla se podle odhadů budou týkat zhruba 0,05 % firem v EU. Evropský parlament bude o směrnici hlasovat v dubnu.
„Belgickému předsednictví Rady se podařilo přijmout jednotný přístup k větší udržitelnosti a zamezení vykořisťování v globálních hodnotových řetězcích. Podařilo se tak zabránit situaci, kdy by společnosti působící napříč EU museli dodržovat různorodou vnitrostátní legislativu.Škrty ve znění směrnice však zanechávají hořkou pachuť. V důsledku omezené působnosti pravděpodobně sníží pozitivní dopady na lidi pracující v dodavatelských řetězcích společností a zpochybní spolehlivost a legitimitu standardních rozhodovacích procesů EU," komentuje Julie Otten, Policy Officer ve Frank Bold
Obsah směrnice je založený na principech náležité péče podniků definovaných v mezinárodních standardech OSN a OECD. Dokument tak přináší pravidla pro identifikaci a posouzení negativních dopadů na životní prostředí a lidská práva ve vlastní činnosti firem, jejich dodavatelských řetězcích a obchodních vztazích a zamezení, prevenci nebo zmírnění identifikovaných dopadů.
Společnosti tedy budou muset identifikovat a případně řešit negativní dopady v celém svém dodavatelském řetězci a také u přímých partnerů zajišťujících distribuci jejich služeb a produktů (původní návrh zahrnoval celý odběratelský řetězec). Směrnice zároveň poskytuje seznam opatření, který firmám pomůže zvolit vhodný přístup k řešení identifikovaných problémů.
Ve schválené verzi směrnice zůstala pro společnosti povinnost implementovat klimatické tranziční plány (také dekarbonizační plány) v souladu s požadavky směrnice CSRD. I přes značné omezení své působnosti představuje směrnice první krok k udržitelnějším dodavatelským řetězcům firem působících v EU. 
Přestože přímo směrnice CSDDD dopadne jen na zlomek firem, samotný systém náležité péče (due diligence) je klíčový pro všechny firmy, které se chtějí profilovat v ESG. Kromě toho, že jde o jeden z častých požadavků pro udržitelné financování, jedná se také o součást povinného reportingu podle standardů ESRS - jde o důležitý vstup pro posouzení materiality a zároveň bude nutné o náležité péči v reportu informovat. 

Řešíte možnosti udržitelného financování, nebo se chcete včas připravit na povinný ESG reporting?

ESG Obraťte se na nás

Analýza ESG reportů 100 evropských firem

Stáhněte si analýzu Frank Bold, která ukazuje, jak se evropské firmy z pěti klíčových sektorů vyrovnávají s novými pravidly v oblasti udržitelnosti podle směrnice CSRD a standardů ESRS. Zaměřili jsme se na posouzení dvojí materiality, přechodové plány a zodpovědnost v oblasti udržitelnosti. Dokument je podkladem pro další vývoj sektorových standardů a implementačních pokynů.

Expertíza z Bruselu pro české firmy

Náš mezinárodní expertní tým přináší do Česka špičkovou odbornost v oblasti ESG.

Analýza dvojí materiality

Posoudíme Vaše dopady, rizika a příležitosti, abyste byli připraveni na sběr dat a tvorbu zprávy o udržitelnosti.

ESG reporting pro holdingy

Poradíme si i s komplikovanou strukturou velkých společností a zkonsolidujeme data od členů vašeho holdingu.

Výpočet uhlíkové stopy

Spočítáme uhlíkovou stopu vaší společnosti ve Scope 1, 2 a 3.

ESG report podle ESRS standardu

Připravíme s Vámi ESG report tak, aby byl v souladu s novou legislativou CSRD.

ESG Workshop

Provedeme Vás legislativním rámcem ESG reportingu a vysvětlíme souvislosti a potřebné kroky.

PR, marketing a event management

Pomůžeme vám, aby vaše práce byla vidět. Umíme komunikovat náročná a odborná témata tak, aby byla srozumitelná pro každého.

Jsme součástí expertní skupiny
Frank Bold

Přihlásit se k odběru newsletteru